Track and Field

General Information
Venue
Registration Fees
Rules & Regulations
Contact Us
 

Medal Results:

THURSDAY JULY 28, 2011

 

110M HURDLES (45+)   

9:00AM

 

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY                            

TIME                      

1

Villegas, Gwynn

40-44

N/T

1

Snowden, Reggie   

45-49

N/T

2

Hall, Ben

45-49

N/T

 

110M HURDLES

 (25+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie, Phillip

20-24

16.1

2

McPherson, Cody

20-24

20.1

 

 

 

 

110M  HURDLES (55+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jacquet

55-59

16.8

 

 

 

 

800m (f)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Jenkins, Megan

FrontRunners NY 30-34

2:40.3

 

McDowell

35-39

2:53.0

 

Karbakhsch

45-49

3:12.0

 

Jaffe

25-29

3:25.3

 

Freese

25-29

3:34.8

 

Dao

n/a

4:23

 

Berger

65-69

4:51.1

 

 

 

 

800M (60+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Koga, Dean

60-64

2:56.1

2

Gauthier

60-64

3:04.7

3

Etnyre

60-64

3:05.7

1

Graham

70-74

3:36.1

 

Jones

60-64

DNS

 

Lyons

60-64

DNS

 

 

 

 

800m (40+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

McElhiney, Martin

FrontRunners NY 50-54

2:17.6

 

Deason

n/a

2:22.4

 

Carscadden

55-59

2:23.9

 

Ross

n/a

2:32.4

 

Fleming, William

55-59

2:41.7

 

Kong

40-44

2:27.2

 

Arellano

45-49

2:55.2

 

Rovig

55-59

3:11.2

 

Schloot

40-44

3:16.7

 

 

 

 

800M (25+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Fleming, Ira

Seattle FrontRunners

2:15.5

2

Walker

25-29

2:16.8

3

Mullin

25-29

2:17.5

1

Leighton

30-34

2:29.6

 

Ordog

 

DNS

 

 

 

 

100M (65+)

Wind -1.5

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Graff

n/a

16.7

 

Walsh

70-74

17.8

 

Lewis

70-74

19.5

 

King

70-74

19.9

 

Tritsch

80+

20.2

 

Hernandez

65-69

DNS

 

 

 

 

100M (F) SECTION 1

Wind -2.9

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Fazio

55-59

14.7

 

Karbasch

45-49

15.6

 

Theofelis

45-49

16.1

 

Dao

n/a

20.9

 

Berger

65-69

26.5

 

 

 

 

100M (F)  SECTION 2

Wind  -1.7

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Stachelek

30-34

14.0

1

Swiderski

35-39

14.9

1

Jaffe

25-29

15.7

2

McDowell

35-39

16.2

2

Coryat

30-34

16.8

2

Freese

25-29

18.3

 

 

 

 

100M (M50+)

Wind -2.4

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Smith

50-54

12.9

 

Jacquet

55-59

13.1

 

Castle

50-54

13.9

 

Gidden

50-54

14.3

 

Ross

n/a

15.6

 

Lyons

60-64

23.6

 

 

 

 

100M (M40+)

Wind -1.7

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Moore

40-44

11.6

 

Castillo

40-44

12.5

 

Villegas

40-44

12.9

 

Brito

45-49

13.1

 

Durgin

40-44

13.4

 

Buenafe 

45-49

13.7

 

Koppers

40-44

13.9

 

 

 

 

100M (M30+)

Wind -1.8

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Wang

35-39

11.7

1

Jones

60-64

11.8

1

Wingate

30-34

12.0

2

Wilkins

30-34

12.9

2

Au

35-39

13.4

 

Wu

n/a

15.7

 

 

 

 

100M 20+

Wind -2.4

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

11.3

1

Mullin

25-29

13.0

 

 

 

 

5000M RACEWALK

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Arellano

45-49

36:03.6

1

Lyons

60-64

42:55.2

1

King

70-74

49:13.8

 

 

 

 

JAVELIN (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

BEST THROW (m)

2

Jaffe, Anna

25-29

11.19

1

Swidersky, Isabelle

35-39

16.60

1

Freese, Brittany

25-29

14.08

1

Karbaksch, Minou

45-49

14.48

 

 

 

 

JAVELIN (M25-44)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

BEST THROW (m)

2

Castillo

40-44

28.77

 

Cote

 

DNS

1

Moore

40-44

43.20

3

Schloot

40-44

19.15

1

Au

35-39

16.28

1

Mullin

25-29

22.41

 

 

 

 

JAVELIN (M45+)

 

 

 

PLACE

NAME 

AGE CATEGORY

BEST THROW (m)

1

Daroff, Rob

45-49

30.06

2

Dietrich, Woody

55-59

23.13

1

Longres, John

70-74

17.54

1

Jacquet, Russell

55-59

33.00

 

 

 

 

4X100m Relay Men

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Velegas

40-44

49.0

1

Renato

30-34

49.5

1

Kong

20-24

50.6

1

Smith

15-19

53.8

1

Jacquet

55-59

1:00.9

2

Fany

20-24

1:02.9

1

Walsh

60-64

1:12.8

1

Tritsch

70-74

1:33.2

 

 

 

 

4X100m Relay Women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Karbaksch

45-49

1:02.2

2

 

Team Pink (FrontRunners New York)

1:02.9

3

Coryat

50-54

1:22.7

 

 

 

 

1500m women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Ogle

40-44

6:45.2

2

Freese

FrontRunners New York 25-29

7:44.6

3

Berger

New York 65-69

9:41.6

DNS

Jaffe

 

 

DNS

Janelle

 

 

 

 

 

 

1500m Men 50+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

McElhiney

50-54

4:51.3

1

Cascadden

55-59

5:03.3

2

Ross

50-54

5:09.8

3

Wintermute

50-54

5:22.4

1

Woods

60-64

5:39.5

2

Gauthier

60-64

6:19.6

1

Rodgers

65-69

7:00.5

DNS

Jones

 

 

 

 

 

 

1500m Men 

25+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Fleming

15

4:53.8

 

 

 

 

1

Ordog

25-29

4:55.5

2

Mullin

25-29

5:21.2

 

 

 

 

1

Wu

30-34

6:41.5

1

Vizcarra

35-39

4:31.7

 

 

 

 

1

Deason

40-44

4:55.5

2

Aquilar

40-44

5:11.7

 

 

 

 

1

Kawano

45-49

4:48.3

2

Manroney

45-49

5:58.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Long Jump Women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

DISTANCE

1

AJ Stachelek

30-34

3.73 (-3.6wind)

2

Megan Jenkins

30-34

3.22 (-1.6wind)

1

Anna Jaffe

25-29

3.45 (-1.4wind)

 

 

 

 

400m women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Stachelek

30-34

1.12.3

1

McDowell

35-39

1:12.6

1

Fazio

55-59

1:16.3

1

Karbaksch

45-49

1:21.3

2

Theofelis

45-49

1:23.5

2

Coryat

30-34

1:25.3

1

Jaffe

25-29

1:31.2

1

Dao

40-44

2:04

1

Berger

65-69

2:19.7

 

 

 

 

400m Men 40+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Kawano

45-49

58.5

1

Durgin

40-44

1:03.2

2

Arellano

45-49

1:06.8

2

Kong

40-44

1:08.6

3

Schloot

40-44

1:25.6

 

 

 

 

400m Men 20+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

54.2

1

Witergate

30-34

55.1

2

McPherson

20-24

57.5

1

Au

35-39

1:03.5

1

Walker

25-29

1:06.5

2

Wu

30-34

1:23.7

 

 

 

 

400m Men 50+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

McElhiney

50-54

56.1

2

Smith

50-54

59.2

3

Giddens

50-54

1:03.9

1

Jacquet

55-59

1:06.5

4

Ross

50-54

1:06.8

2

Fleming

55-59

1:09.0

3

Rovig

55-59

1:26.3

DNF

Carscadden

 

 

 

 

 

 

400m Men 60+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Koga

60-64

1:12.9

2

Ethyre

60-64

1:20.0

1

Graff

70-74

1:23.4

2

Graham

70-74

1:25.7

3

Lyons

60-64

2:01.2

 

 

 

 

Long Jump Men

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

Distance

1

Aaron Castillo

40-44

4.53 (-1.8wind)

1

Bussel Jacquet

55-59

4.74 (-3.6wind)

3

Andrew Schloot

40-44

2.61 (-1.4 wind)

2

Bas Koopers

40-44

4.41 (-1.8)

2

Woody Dietrich

55-59

4.11 (1.0wind)

1

Ben Hall

45-49

3.71 (1.9wind)

withdrew

Luke Wang

 

 

2

Reggie Shoulden

45-49

4.66 (-1.2wind)

1

Scott Mullin

25-29

4.88 (0wind)

 

 

 

 

 

FRIDAY, JULY 29, 2011

400M HURDLES (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

1:02.6

2

McPherson

20-24

1:05.1

1

Montelano

25-29

1:16.6

1

Hall

45-49

1:25.6

 

 

 

 

400M HURDLES (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jenkins

30-34

1:22.6

 

 

 

 

200M (F) HEAT 1

WIND -0.4

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Fazio

55-59

31.5

 

Karbaksch

45-49

33.3

 

Theofelis

45-49

34.6

 

Hearing

45-49

35.7

 

Dao

40-44

46.1

 

Berger

65-69

1:00.4

 

 

 

 

200M (F) HEAT 2

WIND -1.7

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Stachelek

30-34

30.6

 

McDowell

35-39

33.2

 

Jaffe

25-29

34.7

 

Coryat

30-34

36.2

 

Freese

25-29

40.5

 

McKenna

25-29

42.9

 

 

 

 

200M (F) COMBINED RESULTS

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Stachelek

30-34

30.6

1

Fazio

55-59

31.5

1

McDowell

35-39

33.2

1

Karbaksch

45-49

33.3

2

Theofelis

45-49

34.6

1

Jaffe

25-29

34.7

3

Hearing

45-49

35.7

2

Coryat

30-34

36.2

2

Freese

25-29

40.5

3

McKenna

25-29

42.9

1

Dao

40-44

46.1

1

Berger

65-69

1:00.4

 

 

 

 

200M (M60+)

wind -0.2

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Koga

60-64

32.8

2

Entyre

60-64

34.3

3

Gauthier

60-64

37.2

1

Walsh

70-74

38.9

2

Lewis

70-74

49.7

 

 

 

 

200M (M50+)

wind +1.8

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

McEhiney

50-54

26.0

2

Giddens

50-54

28.5

3

Castle

50-54

29.0

4

Ross

50-54

32.3

 

 

 

 

200M (M55+)

wind 0.0

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jacquet

55-59

27.7

2

Dietrich

55-59

29.4

3

Rovig

55-59

37.3

 

 

 

 

200M (M40+)

wind -0.9

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jones

40-44

24.4

2

Castillo

40-44

26.9

1

Brito

45-49

27.1

3

Villegas

40-44

27.4

4

Durgin

40-44

28.2

5

Koppers

40-44

28.4

 

 

 

 

200M (M25+)

wind -1.1

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

23.8

1

Wingate

30-34

24.1

1

Montelano

25-59

27.7

1

Au

35-39

28.0

 

 

 

 

5000M (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Janelle

50-54

24:14.7

1

McKenna

25-29

24:22.6

1

Hearing

45-49

24:29.1

1

Berger

65-69

35.34.3

 

 

 

 

5000M (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Kawano

45-49

18:36.7

1

Ross

50-54

19:06.0

1

Aguilar

40-44

19:15.9

2

Sprinkle

45-49

20:19.7

2

Wintemute

50-54

20:22.9

1

Woods

60-64

20:45.6

1

Ordog

25-29

21:33.1

3

Monroney

45-49

22:42.8

2

Gauthier

60-64

22:59.4

1

Rodgers

65-69

24:47.3

1

Mittelstadt

55-59

25:16.4

2

Salman

40-44

26:42.3

 

 

 

 

4x200M RELAY (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

New York FrontRunners 'C'

Youngest runner 30 yrs

2:08.6

2

Seattle

Youngest 44 yrs

2:12.9

3

New York FrontRunners 'A'

Youngest 18 yrs

2:49.6

4

New York FrontRunners 'B'

Youngest 25 yrs

3:03.2

 

 

 

 

4x200M RELAY (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

San Francisco

Youngest 30 yrs

1:44.0

2

Seattle 'A'

15 yrs

1:50.8

3

New York

32 yrs

1:55.4

4

Kong

39 yrs

1:57.0

5

Seattle 'B'

55 yrs

2:11.9

6

Seattle 'C'

60 yrs

2:29.8

 

 

 

 

1500M STEEPLECHASE (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Hearing

45-49

7:35.7

1

McKenna

25-29

7:45.9

1

Abbott

40-44

8:34.7

 

 

 

 

3000M STEEPLECHASE (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

McElhiney

50-54

12:31.4

1

Mullin

25-29

12:49.9

1

Durgin

40-44

13:45.7

2

Ordog

25-29

14:17.8

1

Arellano

45-49

16:33.9

 

 

 

 

HIGH JUMP (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

HEIGHT (m)

1

Percy

30-34

1.30

1

McKernan

45-49

1.25

1

Jaffe

35-39

0.95

1

Sheppard

25-29

0.90

 

 

 

 

HIGH JUMP (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

HEIGHT (m)

1

Bakker

25-59

1.63

2

Mullin

25-29

1.35

1

Jacquet

55-59

1.35

1

Koppers

40-44

1.35

1

Hall

45-49

1.30

2

Costillo

40-44

1.25

2

Dietrich

55-59

1.00

1

Gauthier

60-64

0.95

 

 

 

 

TRIPLE JUMP (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

DISTANCE (m)

1

Jaffe

25-59

6.00 (-0.8 wind)

 

 

 

 

TRIPLE JUMP (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

DISTANCE (m)

1

Castillo

40-44

9.34 (-1.1 wind)

1

Snowden

45-49

11.05 (-0.3)

2

Hall

45-49

7.97 (-1.2 wind)

1

Bakker

25-29

10.74 (0.0 wind)

1

AJ Stachelek

30-34

7.14 (-1.9 wind)

 

 

 

 

SHOT PUT (F)

 

 

 

PLACE

FIRST NAME

AGE CATEGORY

DISTANCE (m)

1

Brittany

25-29

8.76

2

Alison

25-29

5.16

1

Lara

30-34

6.56

1

Sheryl

35-39

6.66

1

Denise

45-49

6.10

2

Minou

45-49

7.20

3

Anna

25-29

7.33

2

Sarah

30-34

8.04

 

 

 

 

SHOT PUT (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

DISTANCE (m)

1

Smith

50-54

10.35

1

R Jacquet

55-59

9.97

1

Moore

40-44

9.60

1

Gauthier

60-64

8.73

1

Ira Fleming

15

8.51

1

Kawano

45-49

8.51

1

Mullins

25-29

7.36

1

Longres

70+

7.14

1

Au

35-39

7.05

 

 

 

 

4x400M RELAY (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Seattle FrontRunners

 

 

2

Team Kabaam

 

 

3

New York FrontRunners

 

 

 

 

 

 

4x400M RELAY (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Seattle FrontRunners

20-29

3:56.5

2

Team Kong

Youngest 26

4:15.6

3

New York FrontRunners

Youngest 32

4:28.6

4

BLAS

Youngest 43

4:51.5

5

Seattle FrontRunners

55-59

4:53.9

6

Seattle FrontRunners

60+

5:57.8

 

 

 

 

Thursday, July 28th, 2011 -
Friday, July 29th, 2011

** Sports Update **

** Track & Field venue: Dhillon athletic track on campus at the University of British Columbia. **

Outgames Track & Field Schedule:

  • 100 m
  • 200 m
  • 400 m
  • 800 m
  • 1500 m
  • 5000 m
  • 5000 m race walk
  • 80 m hurdles
  • 100 m hurdles
  • 110 m hurdles
  • 300 m hurdles
  • 400 m hurdles
  • 3000 m steeplechase
  • 4*100 m relay
  • 4*200 m relay
  • 4*400 m relay
  • discus throw - CANCELLED
  • long jump
  • shot put 
  • high jump
  • hammer throw - CANCELLED
  • triple jump
  • javelin 

Track & Field events will run in 5 year groupings ie. 20-24, 25-29 etc. for both male & female.

Track & Field Schedule

Day 1 - July 28th
 Track EventsTimeField Events
AM
80mH09:00 
 100mH09:15 
 110mH09:30HT
 800m10:00 
 100m11:00 
 5kRW12:00JT
    
PM4x100m13:30 
 1500m15:00LJ
 400m16:00 
    
Day 2 - July 29th
AM300/400mH09:00 
  10:00TJ
 200m10:30 
PM5000m12:00DT
 4 x 200m13:00 
 3000mSC14:30HJ
 4 x 400m16:00SP

  • The meet will be run according to IAAF rules
  • The day and order of events will not change but the times may change (according to entries received) up to 3 weeks prior to Day 1 of competition. 
  • Field event times are rolling starts and will remain open 1 1/2 hour after scheduled event start times
  • Kajaks will have throwing implements on hand if needed and all implements will be weighed in.
  • In the case where age divisions are run together they will be scored separately. Where age groups are combined all heats will be run as finals. 
  • Genders will be run separately on the track.
  • Genders may compete together in field events.
 

Venue:

** REVISED VENUE **
University of British Columbia (UBC) Thunderbird Sports Fields - Dhillon athletic track

Vancouver, BC

Click here for map

 

Registration Fees:

  • $15 per individual event
  • $30 per team relay event

One-time $3.00 fee must be paid by non-members of B.C. Athletics

Registration is a two (2) step process.
Step One is to register for the Outgames where you will be asked what sports you will be participating in, and if you are attending the Conference. Once your payment of the Outgames fee has been verified and processed you will receive an e-mail containing information and registration links on the individual sport(s) and/or conference.

To register please click on the REGISTRATION TAB or click here.

 

Social Events:

Track & Field participants should be reminded of Vancouver Frontrunners activities during Pride/Outgames Week.  Details @ http://vancouverfrontrunners.org/events/2011/vfrPrideWeek.pdf

 

Rules & Regulations:

IAAF rules apply

 

Contact Us:

Sport Related Inquiries:
Mike Fox

mrfox@telus.net

Registration & Accommodation Inquiries:
Vanessa Idler
outgames-registration@icsevents.com